Ana Sayfa / genel Haberler / Gıda atıklarıyla solucan üretiyorlar

Gıda atıklarıyla solucan üretiyorlar

CENK İŞVER/İSTANBUL

Kartal Belediyesi, sıhhatli bir etraf oluşturmak emeliyle bir ilke daha imza attı. Tarımsal kirliliği müdafaa etmek üzere kimyasal gübreye alternatif olarak solucan gübresi üretimini hayata geçirdi. Kartal Belediyesi semt pazarlarında kullanılmayan sebze atıklarını toplayıp, California solucanlarının üretiminde kullanarak ekonomiye katkı sağlıyor. Belediye ekipleri tarafından pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları solucanların gübre yapmaları için kullanılıyor. Özel olarak yetiştirilen solucanlar yedikleri kadar gübre üretiyor.

Kartal Belediyesi ve Fen Bilimleri Anadolu Lisesi ile yaptığı protokol ile, kırmızı solucanların üretimini yaparak ekonomiye katkı sağlanmayı hedefliyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, üretilen kırmızı solucanlar ile alakalı öğrencilere bilgi verdi. Soluncanların anavatanının Avusturya olduğunu belirten Öz, “Çevremiz gittikçe kirleniyor. Anavatanı Avusturya olan bu solucanlar, pazarlarda atılan marul, kereviz, havuç ve meyve kabuklarını yiyerek gübre üretiyor. 1 solucan 1 gram yiyerek, 1 gram gübre üretiyor. Bu solucanlar evlerimizde de beslenebilir. Ekonomiye de böylelikle katkı sağlanmış oluyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kentsel dönüşüme 'illegal' darbe başlıklı makalemizde çevre, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İstanbul’da 5 bin polis huzur operasyonunda

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, 5 bin polisin katılımıyla şehir genelinde “Yeditepe Huzur” asayiş uygulaması yapılıyor.İl …