Ana Sayfa / genel Haberler / Kadınların sağlığına ehemmiyetli destek

Kadınların sağlığına ehemmiyetli destek

ABBAS RAMAZANOĞLU

İSTANBUL

Beylikdüzü Belediyesi ve Medicana International Hastanesi işbirliği ile “Kadın Sağlığı ve Beslenme” konulu program gerçekleştirildi. Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Medicana International Hastanesi’nde Uzman Diyetisyen Serap Andaç Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Kadınların sıhhatli bir şekilde beslenmesinin ele alındığı programa da çok sayıda Beylikdüzülü kadınlar katıldı.

Toplumda kadının çok ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Serap Andaç Öztürk, kadının hayatı süresince bir sürü süreçlerden geçtiğini ifade etti. Andaç, “Kadın; hamilelik döneminden, annelik dönemine, adet dönemine, menopoz dönemi gibi süreçlerden geçiyor. Geçerken de bunlar hiç de göründüğü gibi kolay olmuyor. Bu yüzden kadının gün içerisinde iyi beslenmesi gerekiyor” dedi.

Bilhassa hamilelik döneminde kadının beslenmesinin çok ehemmiyetli olduğun ifade eden Öztürk, “Hamilelik döneminde bayanların bol bol yumurta, süt, tavuk, et gibi demir değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi lazım. Tüm bu besinleri kullanırken de gebelik döneminde kadının rahat olması da çok önemli. Zira bir anne stressiz bir şekilde hamilelik dönemi tamamlamışsa otomatik olarak sütü artar. Bu yüzden hamilelik döneminde kadınlar stressiz bir şekilde geçirmesi gerekiyor” dedi.

Metabolizma sorunuyla kendisine bir hayli hastanın geldiğini söyleyen Uzman Öztürk, “Metabolizmanın çalışması için sıhhatli bir beslenme alışkanlığının olması gerekiyor. Ayrı olarak fes put alışkanlıklarından arındırılması gerekiyor. Pilav makarna gibi kan şekerini çok fazla yükselten karbonhidrat alımının alınmaması gerekiyor. Aktif bir hayat standardının yapılması gerekiyor. Kişiler yalnızca beslenme de değil fiziksel aktivite ile de yönlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Hastalarının bir çoğunun da zayıf olan komşularına veyahut arkadaşlarının yediklerine göre beslendiklerini ancak faydalı bir netice alınamadıklarını söyleyen Uzman Serap Andaç Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı kadınların zayıf kadınlara özeniyor. Ve daimi kendilerini zayıf kadınlarla eşleştiriyor ve kıyaslıyor. Ayşe yiyor benim kadar kilo almıyor. Fatma benden fazla yiyor lakin kilo almıyor. Ehemmiyetli olan kişinin metabolizmasına göre hareket etmesi. Herkesin metabolizma hızı farklıdır, yaşı , adale kitlesi farklıdır dolayısıyla metabolizma hızı da farklıdır. Tüketimlerimiz aynı olsa dahi fark şeyler gösterecektir. Doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Kilo dediğimiz şey, sıhhatli beslenme ile dengelenebilir. Hormonel alt yapıda sıkıntı var mı tiroitleri çalışıyor mu bunlara iyi bir çözümleme ettikten sonra kendi için süregelebilen sıhhatli hayat tarzda değişikliğini yapması gerekiyor. Hayatı düzenli yürüyüşler, Üç ay deli gibi spor yapmak yerine süregelebilecek şekilde haftanın üç günü 30 dakika 40 dakika yürüyüş yapmak daha faydalıdır. Başka bir söylemle hayatta olabilecek şeyleri hayatlarında yerleştirmeleri gerekmektedir.”

Diyetisyen Öztürk, “Organizmanın sıhhatli çalışabilmesi için su tüketimi çok çok önemli. Bilhassa yaz aylarında fazladan spor yaptığımızda vücudun kaybettiği suyu yerine koymak önemli. Ayrı olarak diyet yaparken diyet neticede vücutta bir yıkım gerçekleşiyor. Vücuttaki bu yıkım neticesi artık maddelerin atılması için çok daha fazla su tüketilmesi gerekiyor. Bunu yaparken de fazla derken kime göre ve neye göre fazla olduğunu idrar rengini izleyerek görebiliriz. İdrar rengi açık sarı berrağa yakın olacak” dedi.

Programı pür dikkat dinleyen Beylikdüzülü kadınlar ise, “Belediyenin bizi düşünüp böyle programlar yapması çok hoşumuza gitti. Beylikdüzü Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Bu program bizim için çok faydalı oldu. Haneye gider gitmez yediğim her şeye dikkat edeceğim” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde haber, haberler ve kendi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İstanbul’da 5 bin polis huzur operasyonunda

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, 5 bin polisin katılımıyla şehir genelinde “Yeditepe Huzur” asayiş uygulaması yapılıyor.İl …