Ana Sayfa / genel Haberler / Kentsel dönüşüme ‘illegal’ darbe

Kentsel dönüşüme ‘illegal’ darbe

HATİCE ÇEKER
İSTANBUL

Küçükçekmece Belediyesi ile Tüm Mühendisler ve Mimarlar Derneği’nin (TMMD) işbirliğiyle tertip ettiği “Kentsel Dönüşüm Yasası ve Uygulamaları” toplantısında Türkiye’nin dört noktasında süren kentsel dönüşüm süreci tartışıldı. Çok sayıda mimar ve mühendisin katıldığı toplantıda kentsel dönüşümde gelinen aşamalar, mahalli yönetimlerin süreçteki politikaları ve sürecin ne şekilde ilerlemesi gerektiği konuları irdelendi. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve TMMD Başkanı Özcan Soysal birer konuşma yaparak, kentsel dönüşüm sürecinde yapılan çalışmaları anlattı.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, kentsel dönüşüm sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Başkan Yeniay, “6306 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tabi gündemin şekli bütünüyle değişti. Bilhassa riskli alanların ve yapıların dönüştürülmesiyle alakalı bir süreç başlamış oldu. Aslında Küçükçekmece’mizde bu süreç 2004’ten beri devam ediyor. O dönemde gecekondu bölgelerinin dönüştürülmesi, kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması bunlar 2004 yılından beri süren çalışmalardır. Lakin 5 Ekim sayın başbakanımızın startıyla birlikte Küçükçekmece’mizde bu çalışma çok daha kapsamlı, çok daha sistematik bir hale geldi. Bu kapsamda belediye binamızın etrafındaki bölgenin dönüştürülmesi, Küçükçekmece alan ve civarının dönüştürülmesi, Kanarya Mahallesi’nde yine bir alanın, ki bunlar şu anda Bakanlar Kurulu’nun kararıyla riskli alan olarak iki bölge duyuru edildi. Bir bölge duyuru edilmeden biz yüzde yüz mutabakatla çözdük. Bunun dışında takriben 20 civarında alanın biz etapladık” dedi.

Hedefinin 15 sene içerisinde Küçükçekmece’yi daha yaşanılabilir ve güvenli bir yapıya kavuşturmak olduğunu ifade eden Başkan Yeniay, şunları söyledi:

“Hedefimiz, önümüzdeki 15 senelik bir planlamadır bu çalışma. 15 sene içerisinde takriben 51 bin 96 birim yapının bulunmuş olduğu bu alanın tamamını tasfiye etmek, yine inşa etmek. Bölgemizdeki riskli yapıları riskten arındırırken, aynı vakitte da yeni bir planlama anlayışını ortaya çıkarmaya hedefliyoruz. Şu günler tabiri caizse soluk almaya zaman bulamadığımız günler. Hedef 15 sene içerisinde Küçükçekmece’mizdeki bütün riskli yapılardan Küçükçekmece’miz arındırmak, hem Küçükçekmece’mizi hem insanımızı hak etmiş olduğu noktaya taşımak.”

“HALKIN DESTEĞİ OLMADAN BİZİM YÜRÜME ŞANSIMIZ YOK”

Başkan Yeniay, kentsel dönüşümün vatandaşlar tarafından fark algılandığını dile getirdi. Süreçte halkın desteğinin ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Yeniay, “Biz halk yerine çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz projenin tamamı da vatandaşın kendi projesi. Biz teknik destek veriyoruz. Bundan sonra 6306 sayılı yasa kapsamında riskli alanların dönüştürülmesinde halkın yüzde yüz desteğini alacağız. Zira halkın desteği olmadan bizim yürüme bahtımız yok. Biz yurttaşa canını, malını kaybetme diyoruz. Sizin adınıza proje hazırlayalım lakin karar noktasında siz olacaksınız. Projenin bedelini de siz karşılayacaksınız, mal da sizin malınız olacak. Biz kolektif olarak bir araya gelip yapamayacağınız sevk ve idareyi biz yapacağız ve artı para harcayacağız. Biz müessese olarak, idareler olarak bu işten para kazanmayacağız zıddı para harcayacağız” şeklinde konuştu.

“HER TARAFI SİTELERLE DOLDURMAMAK GEREKİYOR”

Dönüşümle birlikte mimarinin bölgeye göre değişeceğini belirten Başkan Yeniay, “Küçükçekmece Meydan civarında az katlı yapılarımız var. Burada tarihi bir şehir merkezi inşa etmek istiyoruz. Bu yüzden oradaki tarihi binalara saygı gösterecek bir planlama anlayışı içerisindeyiz. Lakin bir takım yerler var ki, çok daha yüksek katlı olacak. Semt ilişkisini, komşuluk ilişkisini öldürmemek gerekiyor. Her tarafı sitelerle doldurmamak gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Yeniay, “Biz yoğunluk artışlarında aldı başını gitti, bunu bir fırsat olarak görmek istemiyoruz. Zira bu şehrin bir de kaldırabileceği bir yoğunluk var. Buna dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

“ULAŞTIRMA BAKANLIĞI DA BU İŞİN HEM VİCDANİ HEM YASAL SORUMLUSUDUR”

Başkan Yeniay, kazada devam eden kentsel dönüşümü negatif etkileyen Atatürk Hava meydanı Mania tasarınını da değerlendirdi. “Havaalanı bizim açımızdan ciddi bir engel” diyen Başkan Yeniay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hava Mania’dan dolayı özellikle sivil havacılık normları çerçevesinde kısıtlılık alanında kalıyoruz. Bu iniş kalkış koridorunun dışında etkilenme bölgeleri vardır. Havaalanını merkez kabul edip, takriben 4 kilometrelik bir yarıçap çizip, bu bizim nüfusumuzun yarısından fazlasının yaşadığı yere isabet ediyor. Bu alanda 78 rakımını deniz seviyesinden asal alıyor. Bunun üzerindeki yapılaşmayı 2 katı geçemeyiz diyor. 1985’te yurttaş 4,5 kat gibi yapıları yapmış. Şimdi diyorlar ki, bu yapıları yıkacaksınız bunun yerine iki kat yapacaksınız. Yürek diyoruz. Yasal hakları olan binayı iki kata indireceğiz. Bu insanları bir yere götürme bahtımız yok. Ulaştırma Bakanımız bu konun üzerinde hassasiyetle duruyor lakin şu engeli aşamadık. Sayın bakanımızın başkanlığında iki toplantı yaptık. Bu manada 3-5 sene içerisinde havaalanının kalkacağı ifade ediliyor. Lakin biz 3-5 sene daha zaman kaybetmeyelim. Depremin ne zaman geleceğini bilmiyoruz.”

Sorunun çözülmemesi halinde yaşanacak negatif vaziyetlerden bütün müesseselerin etkileneceğinin altını çizen Yeniay, “Dolayısıyla şuandaki mevcut kotların üzerine çıkmayacak şekilde bize tasarı kriterleri içerisinde kalacak bir çıkış yolu bulmak mecburiyetindeler. Ters takdirde bu ülkedeki bir vatandaşımızın burnu kanasa bizim kadar Sivil Havacılık da, Ulaştırma Bakanlığı da bu işin hem vicdani hem yasal sorumlusudur” dedi.

“ÜNİTER YAPIMIZ DAHİ SORGULANIR NOKTAYA GELİR”

Kentsel dönüşüm ile alakalı toplantıları zaman vakit gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Yeniay, bu vesileyle kendilerinin eksiklerini, yanlışlarını gördüklerini; ayrı olarak yaptıkları çalışmaları paylaşma imkanı bulduklarını söyledi. “6306 sayılı yasa bu ülke açısından bir fırsattır” diyen Başkan Aziz Yeniay, devletin tarihinde yaptığı en büyük projelerden biri olduğunu belirterek, “Devlet bu büyüklükte taşın altına elini değil, gövdesini koymuştur. Bu iş çok sıkıntılı bir iştir. Büyük bir tehlike, tehdit var. Bu tehdidin altında millet olarak kalırız. Üniter yapımız dahi sorgulanır noktaya gelir” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜME “İLLEGAL” DARBE

Başkan Yeniay, yaptığı konuşmada kazada bulunan Kanarya Mahallesi’nde birtakım illegal güçlerin dönüşüm sürecinde halkı kışkırttığını söyledi. “Keçi can derdinde kasap et derdinde” diyen Başkan Yeniay, “Biz derdimizle uğraşıyoruz. Risklerimizden kurtulalım diyoruz. Birileri burada siyasi bir şeyler nasıl elde edebiliriz, acaba bunu nasıl provoke edebiliriz. Birtakım siyasi ve illegal güçler hepsi iç içe girmişler. Kapı kapı dolaşıyorlar. Bilinen tipler yurttaşı kışkırtıyor. Sanki vatandaşın canı gitmeyecek de onun canı gidecek. Fitne fesat acaba bu işi nasıl bozabiliriz diye düşünüyorlar. Bunlar da risktir. Lakin salt surette bunlarla da başa çıkacağız. Oradaki vatandaşlarımızla da görüşeceğiz. Allahın izniyle bu projeyi de orada bitireceğiz” dedi.
Başkan Yeniay, kazada yapılan ve yapılması tasarlanan projelerin örneğini konuklara göstererek, projeler ile alakalı bilgi verdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Bakanlık olarak hedeflerinin doğru bir yapılanma olduğunu söyledi. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm ile etraf arkadaşı enerji verimliliği, iklim duyarlılığı, dayanıklı, nitelikli sürdürülebilir hayat alanlarını alana getirmesine, kentsel ve kırsal yerleşime ve yapılaşmalara ile alakalı politikalar oluşturmak, kılavuzluk etmek ve yapılan çalışmaları denetlemek üzere görevlendirilmiştir. Hedefimiz sıhhatli bir etraf ve imar düzeni kurmaktır. Bunun yanında kentlerimizin etraf odaklı gelişimini sağlayarak, sağlıklı, güvenli ve estetik hayat alanlarının oluşturulmasını da hedeflemekteyiz. Bu amaçla şehirlerimizin yatırım ortamlarının iyileştirilmesinde ihtisaslaşmış şehirler ve yeni yerleşim alanları oluşturulması kapsamında çalışmalar yürütmekteyiz.”

Uzun, dayanıksız daha evvelki konutların enerji israfına da sebep olduğunu belirterek, “Ülkemizde kontu stokunun büyük bir bölümü depremlere karşı dayanıksız ve sağlıksız durumdadır. Bu yapılar, ısı yalıtımı olmaması sebebiyle yüksek enerji tüketimine ve su izolasyonları olmaması sebebiyle de korozyona sebep olmaktadır” diye konuştu.

“OLASI DEPREMDE 90 BİN CAN KAYBI YAŞANABİLİR”

Kentsel Dönüşüm Marmara Bölge Müdürü Bülent Babaoğlu, “İstanbul’da takriben yüzde 60 civarında kaçak yapı mevcuttur. İstanbul’da olası bir depremin bilançosu ise 70 ile 90 bin arası can kaybı bekliyoruz. 500 bin de hasarlı konut bekliyoruz. Kentsel dönüşüm alanları yalnızca zelzele rizikosu olan alanlar değildir. Aynı vakitte kaçak alanlar, gece kondu alanlarıdır” diye konuştu.
TMMD Başkanı Özcan Soysal ise, “Dönüşüm tamamlandığında kendimizi Japonya’daki insanlar gibi güvenli hissedeceğiz. İlk olarak kentsel dönüşümü doğru ele almak ve bunu sonuçlandırmak şarttır. Onun için kentsel dönüşüm olmazsa olmaz bir olgudur” dedi.

Toplantının nihayetinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve TMMD Başkanı Özcan Soysal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Marmara Bölge Müdürü Bülent Babaoğlu katılımcıların suallerini yanıtladı.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Belediyecilik Zirvesi Ana Sponsoru Vodafone başlıklı makalemizde akıllı, ana ve belediyecilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İstanbul’da 5 bin polis huzur operasyonunda

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, 5 bin polisin katılımıyla şehir genelinde “Yeditepe Huzur” asayiş uygulaması yapılıyor.İl …